Συμμετέχουμε ενεργά στη συλλογή ειδών ανάγκης για τους πρόσφυγες.

18/09/2015

Συμμετέχουμε ενεργά στη συλλογή ειδών ανάγκης για τους πρόσφυγες.

Το ΙΙΕΚ MORFI και το ΚΕΔΙΒΙΜ1 ΚΕΠΑΝΣΗ συμμετέχουν ενεργά στην πρωτοβουλία για συλλογή ειδών ανάγκης για τους πρόσφυγες του Δικτύου Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ηρακλείου. Καλούμε τους σπουδαστές, τους καθηγητές, τους απόφοιτους όλων των τμημάτων των Σχολών μας, αλλά και κάθε διαδικτυακό μας φίλο να ανταποκριθούμε όλοι μαζί στο κάλεσμα του Δικτύου Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ηρακλείου και να μαζέψουμε είδη πρώτης ανάγκης για τους συνανθρώπους μας που βιώνουν τις φρικιαστικές συνέπειες του πολέμου.

Συγκεκριμένα, μέχρι την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου και ώρες 19:00 – 22:00, εκτός Σαββάτου και Κυριακής, στην πίσω αυλή του Πολύκεντρου Νεολαίας του Δήμου Ηρακλείου, στην οδό Ανδρόγεω, δίπλα στο Κ.Ε.Π., πίσω από τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου συλλέγονται είδη ανάγκης για τους πρόσφυγες σε Ειδομένη, Μυτιλήνη και Κω. Συγκέντρωση των ίδιων ειδών πραγματοποιείται επίσης στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, στο Αυτοδιαχειριζόμενο Στέκι, στη σκάλα αριστερά, δίπλα από τα αμφιθέατρα 2 και 3(ώρες 13:30 – 15:30 από Δευτέρα έως Παρασκευή) και στις Αρχάνες στο συνεταιριστικό καφενείο «Πλουμί» (ώρες 12:00 – 20:00). Οι σπουδαστές, οι καθηγητές και απόφοιτοι του ΙΙΕΚ MORFI και του ΚΕΔΙΒΙΜ1 ΚΕΠΑΝΣΗ μπορούν εναλλακτικά να προσκομίσουν τα είδη ανάγκης στο ΙΙΕΚ MORFI /ΚΕΔΙΒΙΜ1 ΚΕΠΑΝΣΗ (Εφόδου 3, Μέγαρο Χάνδαξ) καθημερινά εκτός Σαββατοκύριακου, και ώρες 09:00-20:00 έως τις 29 Σεπτεμβρίου και εμείς θα αναλάβουμε την μεταφορά τους στο χώρο συλλογής του Δικτύου.

Συγκεντρώνουμε:

• Παπούτσια, κάλτσες, αδιάβροχα μπουφάν.
  • Υπνόσακους, σκηνές, υποστρώματα, πετσέτες και σεντόνια, κουβέρτες.
  • Είδη προσωπικής υγιεινής (σαμπουάν, σαπούνια, σερβιέτες, ξυραφάκια, χαρτιά υγείας, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες).
  • Βρεφικά είδη: γάλατα σε σκόνη, κρέμες σκόνη ή βαζάκια, πάνες, μωρομάντηλα, κρέμες για συγκάματα.
  • Τρόφιμα έτοιμα που δεν χρειάζονται συντήρηση η μαγείρεμα όπως: μπισκότα, κράκερς, κριτσίνια, μπάρες δημητριακών, παξιμάδια, ξηρούς καρπούς, παστέλια, σταφίδες, αποξηραμένα φρούτα,  ατομικούς χυμούς και ατομικά γάλατα.
  • Ρούχα φθινοπωρινά και χειμωνιάτικα: αντρικά, παιδικά, γυναικεία.
  • Χρήματα για αγορά εμφιαλωμένου νερού.
  • Φάρμακα για ενήλικες και παιδιά:
  • Αναλγητικά, αντιπυρετικά ( π.χ. Depon ή Panadol tabl και σιρόπι).
  • Αντιβιοτικά (π.χ. Augmentin, Ciprofloxacin, Ceclor).
  • Αντιφλεγμονώδη (π.χ. Mesulid, Voltaren).
  • Αντιδιαρροϊκά (π.χ. Immodium).
  • Αντισταμινικά (π.χ. Aerius, Xozal).
  • Betadin -Fusicort cream – Aerolin inhaler – Salospir.
  • Συμπληρώματα διατροφής/βιταμίνες.
  • Γάζες.