Επαγγελματικό Μακιγιάζ - Full time make up courses

Επάγγελμα σύγχρονο, δημιουργικό, καλά αμειβόμενο, με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.

Ο ειδικός στο Επαγγελματικό μακιγιάζ, ασχολείται με εφαρμογές που αναδεικνύουν το πρόσωπο και τα χαρακτηριστικά του με τρόπο ώστε να υπηρετείται η αισθητική και η μόδα της κάθε εποχής. O make up artist είναι ο αρχιτέκτονας της δομής του προσώπου, όπως υποστηρίζει ο μάγος του μακιγιάζ FREDDY KALOBRATSOS, ο οποίος συνεργάζεται αποκλειστικά με τη σχολή ΚΕΠΑΝΣΗ.

Το επαγγελματικό μακιγιάζ αποτελεί ένα πολύ δημιουργικό επάγγελμα που αγγίζει τα όρια των εικαστικών τεχνών και γι’ αυτό, το πεδίο εφαρμογής του είναι πολύ ευρύ.
Η κατάρτιση των σπουδαστών μας υποστηρίζεται, πέραν των θεωρητικών μαθημάτων, με πολλές ώρες εργαστηριακών εφαρμογών αλλά και με εξειδικευμένα σεμινάρια και παρουσιάσεις από επώνυμους μακιγιέρ και τις πιο γνωστές εταιρείες του χώρου.

Τα μαθήματα σε όλη την διάρκεια των σπουδών στηρίζονται τόσο στη θεωρία γύρω από την τέχνη του μακιγιάζ, τη χρωματολογία, τις τάσεις ανά δεκαετία, την ιστορία της τέχνης αλλά και την πρακτική άσκηση των σπουδαστών από τις πρώτες ημέρες της φοίτησης τους. Το πρόγραμμα σπουδών είναι ενισχυμένο με όλες τις γνώσεις που χρειάζεται ο make up artist ως καλλιτέχνης και δημιουργός, ώστε να μπορεί να σκέφτεται και να δημιουργεί στον καμβά του προσώπου. Με αυτό τον τρόπο ετοιμάζουμε τους σπουδαστές μας για δουλειά. Και όχι μια οποιαδήποτε δουλειά, καθώς είναι σε όλους γνωστό ότι τα μεγαλύτερα ονόματα του χώρου στην Κρήτη, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό σπούδασαν στη σχολή ΚΕΠΑΝΣΗ.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Μορφολογία προσώπου
  • Τύποι δέρματος & χαρακτηριστικά
  • Σχηματισμός φρυδιών
  • Αποτρίχωση με κερί & κλωστή
  • Ανάλυση επαγγελματικών προϊόντων
  • Δεκαετίες του μακιγιάζ
  • Ιστορία Τέχνης
  • Χρωματολογία
  • Όλες οι τεχνικές μακιγιάζ
  • Body painting
  • Henna tattoo
  • Αισθητική προσώπου (ενυδάτωση, μάσκα, peeling, κ.α)

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει χρήση επώνυμων προϊόντων από συνεργαζόμενες εταιρίες: MAC cosmetics, Paris Berlin, Forum make up, Nyxe, Smashbox, Kiko, Dior, Clinique, Chrysallis Proderma, κ.α

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Η επαγγελματική σου εξέλιξη περιλαμβάνει εργασία σε:

• Ινστιτούτα ομορφιάς & Αισθητικής
  • Εταιρείες καλλυντικών
  • Μόδα
  • Τηλεόραση
  • Θέατρο
  • Κινηματογράφο
  • Φωτογραφία
  • Διαφήμιση
  • και ως ελεύθερος επαγγελματίας

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

FULL TIME MAKE UP COURSES - Επαγγελματικό μακιγιάζ πλήρης κύκλος σπουδών: 1 έτος

Εμπιστέψου τις σπουδές σου στο Κε.Δι.Βι.Μ1 ΚΕΠΑΝΣH

Με αίσθημα ευθύνης και αγάπης για τους νέους, 30 χρόνια προσφέρουμε  στον κόσμο της εκπαίδευσης αξιόπιστα προγράμματα σπουδών εγκεκριμένα και αναγνωρισμένα από το Υπουργείο Παιδείας.

Το όραμα και η φιλοσοφία  μας στηρίζονται στο υψηλό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης, που βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στον σπουδαστή. Η φιλοσοφία μας στηρίζεται σε δύο βασικούς πυλώνες: τον άνθρωπο και τη γνώση.

Το διδακτικό και διοικητικό προσωπικό αλλά και οι ευρύτεροι συνεργάτες, ακολουθούν τις αξίες μας και φροντίζουν να τις κάνουν πράξεις ζωής και να τις μεταδίδουν στους σπουδαστές μας. Η γνώση και η ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας είναι θεμέλια της φιλοσοφίας μας καθώς η κατάρτιση γίνεται με ένα μοναδικά πρωτοποριακό εκπαιδευτικό σύστημα, με καθηγητές εξειδικευμένους επαγγελματίες του χώρου που εφαρμόζουν τις πιο σύγχρονες μεθόδους μάθησης της εκπαίδευσης ενηλίκων σε σύγχρονα και εξοπλισμένα εργαστήρια, οι σπουδαστές μας αποκτούν την  ευρωπαϊκής εμπειρία (κατάρτιση και τοποθέτηση σε επιχειρήσεις) μέσω του προγράμματος ERASMUS+ και εμπλουτίζουμε την ακαδημαϊκή τους ζωή με πλήθος εκπαιδευτικών και άλλων δραστηριοτήτων.

Δίνουμε μεγάλη προσοχή στον κάθε σπουδαστή ξεχωριστά και στις ανάγκες του, γιατί ο κάθε σπουδαστής είναι ξεχωριστός, έχει ξεχωριστές ανάγκες και ξεχωριστές απαιτήσεις τις οποίες καλύπτουμε.

Με συνεχείς έρευνες παρακολουθούμε τις αλλαγές που πραγματοποιούνται στην αγορά εργασίας, για αυτό και οι ειδικότητες μας είναι επιλεγμένες μέσα από μια μεγάλη γκάμα ειδικοτήτων που διαθέτει το Υπουργείο Παιδείας ώστε οι σπουδαστές να έχουν σίγουρη είσοδο στην αγορά εργασίας.

Κάνουμε πράξη την ανάπτυξη ενός ομίλου–δικτύου εκπαιδευτικών δομών που στόχο έχει να διασφαλίσει σε όλους, ισότιμη πρόσβαση στην κοινωνία της γνώσης. Στόχος μας είναι να προσφέρουμε όχι μόνο διπλώματα γνώσης και εξειδίκευσης αλλά διπλώματα σίγουρης επαγγελματικής αποκατάστασης.

Η ποιότητα των σπουδών και το υψηλό επίπεδο επαγγελματικής κατάρτισης, σε συνδυασμό με την εξασφαλισμένη πρακτική άσκηση σε συνεργαζόμενες κορυφαίες επιχειρήσεις, αποτελούν τα καλύτερα εχέγγυα για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία.

Το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης Επιπέδου 1 ΚΕΠΑΝΣΗ, είναι αδειοδοτημένο από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., Επίσημο Φορέα του Υπουργείου Παιδείας (Αριθμός αδείας: 6322).