Σχολή θεάτρου ΝΟΤΟΣ

Το ΙΕΚ MORFI-ΚΕΠΑΝΣΗ και η ΠΡΑΞΗ ΤΕΧΝΗΣ ΙΜΕΡΟΣ σε μια κοινή προσπάθεια να ενισχύσουν την καλλιτεχνική εκπαίδευση της τέχνης του θεάτρου στην Κρήτη, δημιούργησαν τη Σχολή Θεάτρου ΝΟΤΟΣ, μια δραματική σχολή για ολοκληρωμένες σπουδές Υποκριτικής Τέχνης.

Επιστημονική σύμβουλος -επιμελήτρια αναλαμβάνει η σκηνογράφος-ενδυματολόγος Άννα Μαχαιριανάκη, ενώ καλλιτεχνικός διευθυντής ορίζεται ο ηθοποιός Γιωργής Τσαμπουράκης.

Παράλληλα με το σταθερό πρόγραμμα σπουδών, θα προσφέρονται και σεμιναριακοί κύκλοι από καταξιωμένους καλλιτέχνες που θα καλούνται για να μοιραστούν τις μεθόδους τους με τους ενδιαφερόμενους στο εκάστοτε προτεινόμενο αντικείμενο σεμιναρίου.

Για την εισαγωγή των σπουδαστών θα διεξάγονται προσωπικές συνεντεύξεις. Θα υπάρξει η δυνατότητα διαμόρφωσης ενός ευέλικτου και πλήρους προγράμματος σπουδών, προκειμένου να καλυφθούν ποικίλες ανάγκες. Οι θεατρικές σπουδές μας, εκτός από την εκπαίδευση ηθοποιών, θα προσφέρονται και για όσους επιθυμούν να εμβαθύνουν στην τέχνη του θεάτρου ανάλογα με την εκπαίδευσή τους και να καλλιεργήσουν ειδικές δεξιότητες ώστε να τις αξιοποιήσουν στην προσωπική τους ανάπτυξη και επικοινωνία καθώς και στην κοινωνική ή και επαγγελματική τους δραστηριότητα.

ΤΑΚΤΙΚΟ  ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ  ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Γιωργής Τσαμπουράκης

Ηθοποιός - Σκηνοθέτης.Ιδρυτής του καλλιτεχνικού οργανισμού "Πράξη Τέχνης Ίμερος" σε συνεργασία με τον Στέλιο Νερολαδάκη, με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης.

Άννα Μαχαιριανάκη

Σκηνογράφος - Ενδυματολόγος.Αντιπρόεδρος Ένωσης Σκηνογράφων - Ενδυματολόγων Ελλάδος.Μέλος του Εικαστικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (τ. μέλος Δ.Σ).

Αντώνης Περαντωνάκης

Καθηγητής Γαλλικής Φιλολογίας, Σκηνοθέτης. Υπήρξε, από τα ιδρυτικά μέλη (1999) της Θεατρικής Ομάδας Καθηγητών της ΕΛΜΕ Νομού Ηρακλείου "ΘΟΚΝΗ".

Δημήτρης Φοινίτσης

Σκηνοθέτης - Θεατρολόγος.Ιδρυτικό μέλος και σκηνοθέτης της "Ομάδας Παραστατικών Τεχνών προΤΑΣΗ".

Κωνσταντίνος Τσακιρέλης

Χορογράφος, Δάσκαλος χορού. Είναι ιδρυτής της ερασιτεχνικής ομάδας χορού "Εχταγή" και της επαγγελματικής "Jam Art Company".

Γιάννης Ιδομενέως

Καθηγητής Φωνητικής Τέχνης. Διδάσκει την τέχνη του τραγουδιού στο Δημοτικό Ωδείο Ηρακλείου και διευθύνει την Παιδική & Νεανική Χορωδία του Δήμου Ηρακλείου.

Κωνσταντίνα Πάλλη

Σκηνοθέτης. Σπούδασε στη Ρώσικη Ακαδημία Θεατρικής Τέχνης. Τα τελευταία χρόνια ασχολείται με τον κινηματογράφο σαν σεναριογράφος και σκηνοθέτης. Είναι καλλιτεχνική διευθύντρια του IndieCrete Film Festival.

Ελένη Δάγκα

Σκηνοθέτης και σκηνογράφος- ενδυματολόγος. Απόφοιτος του τμήματος Θεάτρου, ΣΚΤ- ΑΠΘ. Σκηνοθέτης και Δημιουργός του The Garage (χώρος με στόχο την προώθηση της θεατρικής παιδείας στην Κρήτη και τη δημιουργική αξιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς).

Μαρία Σκουλά

Ηθοποιός . Αποφοίτησε από την Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου. Έχει συνεργαστεί με την «Νέα Σκηνή», το Εθνικό Θέατρο, το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, το Φεστιβάλ Αθηνών κ.α. Στην τηλεόραση συμμετείχε στην σειρά «Ψάθινα καπέλα» της Μαργαρίτας Λυμπεράκη (σκην. Γ. Λαπατάς).

Πωλίνα Πουλορίνη

Φιλόλογος με ειδίκευση στον Τομέα Μουσικολογίας-Θεατρολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Έχει μελετήσει, επίσης, μουσική, χορό και Θεωρία Ευρωπαικού Κινηματογράφου (MSc). Διδάσκει Παραδοσιακή Γιόγκα και Παραδοσιακό Χορό από την Ελλάδα και τον Κόσμο.

Το θέατρο εμπνέεται από την ζωή.

Η ζωή εμπνέει το θέατρο.

ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

TMHMA ΘΕΑΤΡΟΥ

• Υποκριτική
  • Αυτοσχεδιασμός
  • Κινησιολογία
  • Σκηνογραφία - Ενδυματολογία
  • Φωνητική
  • Ιστορία Θεάτρου
  • Δραματολογία

ΤΜΗΜΑ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑΣ ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

• Σκηνογραφία - Ενδυματολογία
  • Σχέδιασμός - Εφαρμογές
  • Μάσκα - Θεατρική κατασκευή
  • Φωτισμός
  • Θεατρικό makeup

ΤΜΗΜΑ ΘΕΑΤΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

no_paidia

Τι είναι το θέατρο για παιδιά?

Το Θέατρο αποτελεί χώρο δημιουργίας, έκφρασης και  ανεξάντλητη πηγή φαντασίας και κοινωνικότητας. Δίνει τη δυνατότητα στους μικρούς μας φίλους να ζήσουν μαγικές στιγμές, οι οποίες θα αποτελέσουν θεμέλιο λίθο στη καλλιέργεια των ικανοτήτων τους, και  στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς τους.

Ειδικότερα επιδιώκεται:

• Η γνωριμία του παιδιού με τον εαυτό του, η καλλιέργεια του ψυχικού κόσμου και των ικανοτήτων του.
  • Η ενθάρρυνσή του για δημιουργικότητα και εκφραστικότητα.
  • Η διαμόρφωση καλλιτεχνικής αντίληψης.
  • Εξοικείωση με το σώμα και το λόγο του.
  • Η ομαλή ένταξή του στην ομάδα και η συνεργασία του με τα μέλη της.
  • Η απόκτηση συγκεκριμένων γνώσεων για το θέατρο και τις τέχνες που συνδέονται με αυτό.
  • Η προσπάθεια για συλλογική δημιουργία θεατρικής παράστασης.

Πληροφορίες για το παιδικό Θεατρο για τις ηλικίες  4-6 ετών πατήστε εδώ.
Πληροφορίες για το παιδικό Θεατρο για τις ηλικίες  7-9 ετών πατήστε εδώ.
Πληροφορίες για το παιδικό Θεατρο για τις ηλικίες  10-12 ετών πατήστε εδώ.
ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Υποκριτική για παιδιά
  • Θεατρικός Αυτοσχεδιασμός
  • Ασκήσεις Φαντασίας και Ομαδικότητας
  • Κινησιολογία
  • Τραγούδι
  • Θεατρική Κατασκευή.

Η νέα αυτή εκπαιδευτική σελίδα με τη δημιουργία της Σχολής Θεάτρου Νότος στοχεύει να συμβάλλει στην πολιτιστική ζωή του τόπου μας, χτίζοντας γέφυρες με τον κοινωνικό της ιστό και να καλλιεργήσει φυτώριο νέων καλλιτεχνών, σύγχρονων ιδεών και δράσεων.

Ενδιαφέρεστε για αυτή την ειδικότητα; Συμπληρώστε τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για περισσότερες πληροφορίες