Νέο τμήμα στο Κε.Δι.Βι.Μ. 1 ΚΕΠΑΝΣΗ , "Μακροβιοτική Διατροφή-Μαγειρική-Θεραπευτική"

05/09/2018
crete_marianne_chrysikakou

Για πρώτη φορά στην Κρήτη θα λειτουργήσει το πρόγραμμα σπουδών «Μακροβιοτική Διατροφή-Μαγειρική-Θεραπευτική» σε συνεργασία με τη  WellDay- Live Longevity
Το εν λόγω πρόγραμμα συνδυάζει την επισταμένη θεωρητική γνώση με την απτή συμβουλευτική εφαρμογή/ διαχείριση και οδηγεί στην απόκτηση επαγγελματικού διπλώματος στους τομείς της Θεραπευτικής Διατροφής & Μαγειρικής, μέσα από τους θεματικούς πυλώνες:
  • Μακροβιοτική Διατροφή
  • Μακροβιοτική Μαγειρική
  • Μακροβιοτική Θεραπευτική
  • Μακροβιοτική Διάγνωση
  • Ανατομια/ Φυσιολογία
Στόχος του προγράμματος είναι  να αποκτήσουν οι συμμετέχοντες μια πιο εμπεριστατωμένη και πληρέστερη οπτική της διατροφής και μαγειρικής, ως καθημερινό εργαλείο υγείας, θεραπείας και ευζωίας, μέσα από τη διεξαγωγή ομιλιών, θεματικών εργαστηρίων (workshops) όπως  η Θεραπεία με Κομπρέσες Τζίντζερ  και συμβουλευτικών συνεδριών, με κοινό γνώμονα τις εφαρμογές της θεραπευτικής διατροφής στην καθημερινότητα, τόσο σε ατομικό όσο και σε οικογενειακό επίπεδο. Εκπαιδεύτρια του προγράμματος είναι η Μαριάννα Χρυσικάκου/ Αρχισυντάκτρια της πλατφόρμας εκπαιδευτικών υπηρεσιών ευζωίας WellDay –Live Longevity

Η Μαριάννα Χρυσικάκου ζει και εργάζεται μόνιμα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, ως αρθρογράφος και αρχισυντάκτρια της πλατφόρμας εκπαιδευτικών υπηρεσιών ευζωίας WellDay –Live Longevity. Institute of Inner Studies, Inc. Αρθρογραφεί σε τακτική βάση στον ελληνικό και τον διεθνή Τύπο (Όμορφη Ζωή, Εναλλακτική Δράση) και συντονίζει ατομικά και εταιρικά προγράμματα υγείας και ευζωίας, με έμφαση τον άνθρωπο και την αναβάθμιση της εξελικτικής του συνείδησης. Μεταπτυχιούχος απόφοιτη των τμημάτων Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού και Claude Bernard Universite De Lyon Ι, έχει λάβει πιστοποιημένη εκπαίδευση στη Διατροφή, τη Θεραπευτική και την Άσκηση από τους κάτωθι φορείς:
-       Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή
-       International Sivananda Yoga Vedanta Centre
-       Kushi Institute of Europe
-       Macrobiotic Institute of Portugal.