Sports massage

Μία νέα μέθοδος αθλητικής μάλαξης για όλο το σώμα, μια έξυπνη επιλογή για τους αθλητές όλων των αθλημάτων διότι συνδυάζει το μασάζ πριν και μετά την άθληση. Περιέχει επίσης τεχνικές διατάσεων και κινητοποιήσεων και συμβάλλει τόσο στην αποθεραπεία όσο και στην προετοιμασία του αθλητή.

Το Sports Massage έχει σχεδιαστεί κυρίως για αθλητές, αλλά είναι χρήσιμο για όλους τους χρόνιους πόνους, σε τραυματισμούς και σε έλλειψη εύρους κίνησης. Είναι ένα βαθύ, θεραπευτικό μασάζ χρήσιμο για όσους έχουν έντονη αθλητική δραστηριότητα αλλά και  σε ανθρώπους με καθιστική ζωή. Οι ειδικές τεχνικές, οι πιέσεις, οι μαλάξεις σε συγκεκριμένες περιοχές και οι διατάσεις του αθλητικού μασάζ προκαλούν την επαναφορά του μυϊκού τόνου και την ελαστικότητα σε συγκεκριμένους που έχουν συρρικνωθεί ή χάσει τη δύναμη τους.

Με τις συνεδρίες της αθλητικής μάλαξης, απορροφιέται το γαλακτικό οξύ των μυών, μειώνονται οι κράμπες, ενεργοποιείται ο μεταβολισμός και όλες οι λειτουργίες του οργανισμού που εξυπηρετούν τη χαλάρωση, την ευλυγισία, την αυξημένη ζωτικότητα και γενικά τη πλήρη αναζωογόνησης του σώματος και της ψυχής.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

• Ινστιτούτα & Κέντρα Αισθητικής
  • Κέντρα αποκατάστασης
  • Spa, Γυμναστήρια
  • Αθλητικά κέντρα
  • Ως βοηθός φυσιοθεραπευτή, χειροπρακτικού, οστεοπαθητικού

Στα προγράμματα μασάζ η διδασκαλία είναι θεωρητική και πρακτική. Οι εκπαιδευόμενοι διδάσκονται θεωρητικά τις ενδείξεις και τις αντενδείξεις των θεραπευτικών χειρισμών του μασάζ και τους εφαρμόζουν πρακτικά ανά ζεύγη.

Εμπιστέψου τις σπουδές σου στο Κε.Δι.Βι.Μ1 ΚΕΠΑΝΣH, γιατί:

• είναι η πρώτη και μεγαλύτερη σχολή ομορφιάς στην περιοχή της Κρήτης και του Νοτίου Αιγαίου, πιστοποιημένη από το Υπουργείο Παιδείας
  • η μακρόχρονη εμπειρία στο χώρο της εκπαίδευσης έχει οδηγήσει στη δημιουργία ποιοτικών και αξιόπιστων προγραμμάτων σπουδών που εξασφαλίζουν την επαγγελματική σου επιτυχία
  • καταρτίζεσαι μέσω ενός μοναδικά πρωτοποριακού εκπαιδευτικού συστήματος, με καθηγητές εξειδικευμένους επαγγελματίες του χώρου που εφαρμόζουν τις πιο σύγχρονες μεθόδους μάθησης της εκπαίδευσης ενηλίκων σε σύγχρονα και πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια.
  • ενημερώνεσαι για τις νέες τάσεις της μόδας.
  • μαθαίνεις τη μέθοδο project
  • παρακολουθείς διαλέξεις και ημερίδες με εξειδικευμένη θεματολογία από διακεκριμένους επαγγελματίες του χώρου.
  • αποκτάς πρακτική εμπειρία σε ένα προσομοιωμένο εργασιακό περιβάλλον, συνδυάζοντας τη θεωρητική διδασκαλία με τις δεξιότητες και τις πρακτικές γνώσεις που απαιτούνται από τη σύγχρονη αγορά εργασίας
  • συνεργάζεσαι με καταξιωμένους επαγγελματίες του χώρου αποκτώντας γνώση και εμπειρία.
  • δυνατότητα πρακτικής άσκησης σε συνεργαζόμενους επαγγελματικούς χώρους.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

1 ακαδημαϊκό εξάμηνο