Ρεφλεξολογία

Η Ρεφλεξολογία είναι η επιστήμη η οποία ασχολείται με τα αντανακλαστικά σημεία στα πέλματα και τις παλάμες, που αντιστοιχούν σε κάθε όργανο και τμήμα του σώματος.

Διεγείροντας αυτά τα αντανακλαστικά σημεία με ειδικές πιέσεις και φυσικούς χειρισμούς, απελευθερώνονται οι αυτοθεραπευτικές δυνάμεις του σώματος και έτσι επιτυγχάνουμε την ενεργοποίηση, χαλάρωση και εξισορρόπηση του οργανισμού.

Η Ρεφλεξολογία είναι μία τελείως φυσική και ακίνδυνη μέθοδος ενεργοποίησης της αυτοθεραπευτικής ικανότητας του οργανισμού, δεν παρεμβαίνει στον οργανισμό, δεν συνιστά ή χορηγεί φάρμακα και δεν προκαλεί παρενέργειες.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Ιστορία της Ρεφλεξολογίας
  • Βασικές αρχές και δράσεις
  • Εισαγωγή στην Ανατομία και Φυσιολογία των ζωτικών οργάνων.
  • Συστήματα (Ερειστικό, Μυϊκό, Νευρικό, Γεννητικό, Κυκλοφορικό…)
  • Τεχνικές ενδυνάμωσης χεριών
  • Τεχνικές χαλάρωσης πελμάτων
  • Ρεφλεξολογία προσώπου
  • Ρεφλεξολογία παλάμης
  • Μεσημβρινοί

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

• Ινστιτούτα & Κέντρα Αισθητικής
  • Κέντρα αποκατάστασης
  • Spa, Γυμναστήρια
  • Αθλητικά κέντρα
  • Ως βοηθός φυσιοθεραπευτή, χειροπρακτικού, οστεοπαθητικού
  • Ποδολογικά εργαστήρια
  • Ελεύθερος Επαγγελματίας

Εμπιστέψου τις σπουδές σου στο Κε.Δι.Βι.Μ1 ΚΕΠΑΝΣH, γιατί:

• Είναι η πρώτη και μεγαλύτερη σχολή ομορφιάς στην περιοχή της Κρήτης και του Νοτίου Αιγαίου, πιστοποιημένη από το Υπουργείο Παιδείας
  • Η μακρόχρονη εμπειρία στο χώρο της εκπαίδευσης έχει οδηγήσει στη δημιουργία ποιοτικών και αξιόπιστων προγραμμάτων σπουδών που εξασφαλίζουν την επαγγελματική σου επιτυχία
  • Καταρτίζεσαι μέσω ενός μοναδικά πρωτοποριακού εκπαιδευτικού συστήματος, με καθηγητές εξειδικευμένους επαγγελματίες του χώρου που εφαρμόζουν τις πιο σύγχρονες μεθόδους μάθησης της εκπαίδευσης ενηλίκων σε σύγχρονα και πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια.
  • Ενημερώνεσαι για τις νέες τάσεις της μόδας.
  • Μαθαίνεις τη μέθοδο project
  • Παρακολουθείς διαλέξεις και ημερίδες με εξειδικευμένη θεματολογία από διακεκριμένους επαγγελματίες του χώρου.
  • Αποκτάς πρακτική εμπειρία σε ένα προσομοιωμένο εργασιακό περιβάλλον, συνδυάζοντας τη θεωρητική διδασκαλία με τις δεξιότητες και τις πρακτικές γνώσεις που απαιτούνται από τη σύγχρονη αγορά εργασίας
  • Συνεργάζεσαι με καταξιωμένους επαγγελματίες του χώρου αποκτώντας γνώση και εμπειρία.
  • Δυνατότητα πρακτικής άσκησης σε συνεργαζόμενους επαγγελματικούς χώρους.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

2 έτη

Ενδιαφέρεστε για αυτή την ειδικότητα; Συμπληρώστε τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος