Νέος κύκλος Σεμιναρίων ΑΝΙΜΑ για το 2017

Η ANIMA έρχεται και πάλι Κρήτη. ΟΧΙ....ΠΑΙΖΟΥΜΕ το νέο σεμινάριο που σχεδίασε το Κέντρο Καλλιτεχνικής Εκπαίδευσης ΑΝΙΜΑ αποκλειστικά για το ΙΕΚ MORFI ανανεώνοντας την επιτυχημένη συνεργασία των δύο φορέων.
Στις μέρες μας, παρ’ όλο που έχει αναγνωριστεί η θεμελιώδης αξία του παιχνιδιού στη ζωή του παιδιού, εξακολουθούμε να θεωρούμε πως είναι συνυφασμένο με την έλλειψη σοβαρότητας. Επειδή, η έλλειψη σοβαρότητας για πολλούς σημαίνει ‘’όχι γνώση’’, το παιχνίδι είτε υποτιμάται, είτε περιορίζεται, από τους  δασκάλους. Να θυμηθούμε φράσεις όπως:’’ αυτό είναι παιχνιδάκι, μην παίζεις, κάνεις δουλειά τώρα, αυτό θέλει διάβασμα, δεν είναι παιχνίδι.’’
Για την ΑΝΙΜΑ , το παιχνίδι είναι σοβαρή υπόθεση και Ναι… Παίζουμε!
Πρόκειται για ένα σεμινάριο γνωριμίας με τη μέθοδο του θεατρικού παιχνιδιού, που περιέχει τεχνικές έκφρασης και επικοινωνίας, με στόχο την ανάπτυξη της φαντασίας, της δημιουργικότητας, της ελεύθερης έκφρασης, της εξοικείωσης με την γλώσσα του σώματος και την ενεργό και δημιουργική κατανόηση του εαυτού και του κόσμου.

ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ:

• Ασκήσεις επικοινωνίας & συνεργασίας
• Ασκήσεις ενεργοποίησης & ανάπτυξης εμπιστοσύνης
• Παιχνίδια ρόλων
• Δραματοποίηση
• Παιχνίδια & ασκήσεις ανάπτυξης δημιουργικότητας
• Τεχνικές έκφρασης / έκθεσης
• Λεκτική / μη λεκτική επικοινωνία
• Τεχνικές ενεργοποίησης φαντασίας / αισθήσεων
• Παντομίμα & αυτοσχεδιασμοί
• Παιχνίδια λέξεων- λόγου
• Παιχνίδια παρατηρητικότητας
• Παιχνίδια με μουσική & κίνηση
• Παιχνίδια ταχύτητας & αντανακλαστικών
• Καθοδηγούμενοι αυτοσχεδιασμοί
• Θεματικά στιγμιότυπα - σωματική αποτύπωση

Για να δείτε την αφίσα πατήστε εδώ.

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ : ΖΩΗ ΓΥΦΤΑΚΗ

Η Ζωή Γυφτάκη είναι παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Έχει εξειδικευτεί πάνω στο θεατρικό παιχνίδι, στο drama therapy, στην οργάνωση παραστάσεων με παιδιά, τη σωματική έκφραση και στην εκπαιδευτική εμψύχωση. Επίσης, έχει επιμορφωθεί πάνω σε θέματα όπως: art therapy, κοινωνικό θέατρο, μουσικοκινητικά συστήματα, τάι-τσι, χορός, μακιγιάζ θεάτρου, ενδυματολογία, μουσειακή αγωγή, drama in education, παντομίμα κ.ά. Έχει εργαστεί ως νηπιαγωγός και έχει υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα για εκδοτικούς οίκους, μουσεία και άλλους χώρους παροχής εκπαίδευσης (εκδ. Νίκας, Καλειδοσκόπιο, Μουσείο Γουλανδρή, Παιδικό Μουσείο, Ερυθρός Σταυρός, Action Aid κ.ά.). Ασχολείται με τη διδασκαλία θεατρικού παιχνιδιού σε ομάδες παιδιών και παραδίδει σεμινάρια θεατρικής αγωγής, σχεδιασμού και υλοποίησης θεατρικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε εκπαιδευτικούς. Είναι η υπεύθυνη Θεατρικής Αγωγής στο Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο των Εκπαιδευτηρίων «Ελληνογερμανική Αγωγή». Από το 2007 είναι υπεύθυνη μαθημάτων θεατρικού παιχνιδιού στο Εργαστήριο Καλλιτεχνικής και Δημιουργικής Εκπαίδευσης ANIMA.

Σε ποιους απευθύνεται: Εκπαιδευτικούς, καλλιτέχνες εκπαιδευτικούς, θεατρολόγους, εμψυχωτές, ειδικούς παιδαγωγούς, ηθοποιούς, μουσικούς, καθηγητές φυσικής αγωγής, μουσειοπαιδαγωγούς, κοινωνικούς λειτουργούς, ψυχολόγους και σε όλους όσοι διαχειρίζονται τρόπους διδασκαλίας του θεάτρου (teaching theater) και διδασκαλίας μέσω θεάτρου (teacjing through the theater).

Ημερ. διεξαγωγής: Σάββατο, 25 Νοεμβρίου 2017
Ώρες: 10.00-15.30
Τόπος: Κέντρο Δια Βίου Μάθησης MORFI (Εφόδου 3, Ηράκλειο Κρήτης, 71303)
Ενδιαφέρεστε για αυτό το πρόγραμμα; Συμπληρώστε τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος