Αθλητική δημοσιογραφία

Ο αθλητισμός και η δημοσιογραφία είναι δύο από τα πιο συναρπαστικά πράγματα στη σύγχρονη ζωή. Ο συνδυασμός τους, απογειώνει τα συναισθήματα σε μοναδικές στιγμές, όταν ο αθλητικός συντάκτης ζει και μεταδίδει από κοντά μεγάλα γεγονότα, μια εμπειρία που εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο θα ήθελαν να βιώσουν. Η κλασσική δημοσιογραφία, οι νέες τεχνολογίες, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, οι νέες ειδικότητες όπως του εξειδικευμένου σκηνοθέτη και παραγωγού αθλητικών γεγονότων, του επιμελητή στοιχήματος, και τα εικονικά παιχνίδια που απαιτούν σχολιαστές, χρειάζονται εκπαίδευση και πρακτική που το ΙΕΚ MORFI προσφέρει στην Κρήτη σε ένα μοναδικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα εκπαίδευσης SportsMediaStudiesσε συνεργασία με τους καλύτερους ευρωπαίους δημοσιογράφους.

Σύμβουλος Σπουδών: Γιάννης Δάρας. Διδάσκουν ακόμη διακεκριμένοι αθλητικοί συντάκτες από την Κρήτη και όλη την Ελλάδα αλλά και καταξιωμένοι ευρωπαίοι επαγγελματίες και πανεπιστημιακοί:

Μιχάλης Τσώχος, Αντώνης Παπουτσάκης, Άρις Νικολάκης, Στέλιος Σβολιαντόπουλος, Παναγιώτης Μπογιατζής, Όλγα Σουτζή, Αποστόλης Χορτάτος, Σταύρος Καραίνδρος, Κώστας Κεφαλογιάννης,

Σεμινάρια από τους: CharlesCamenzuli (Malta / Τηλεόραση), GianfrancoCoppola (Italy / RAIΤηλεόραση), AnastasiaMarynina (Belarus / Ολυμπιακή Επιτροπή), AnastasyaVolobuyeva (Ukraine / Πανεπιστήμιο Κιέβου).

Ζήσε την εμπειρία, μπες στο παιχνίδι, πάρε φανέλα βασικού και ανέδειξε την μορφή σου.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

• Γενικές Αρχές Δημοσιογραφίας
  • Εξειδίκευση και κατευθύνσεις:Έντυπη, ηλεκτρονική, διαδικτυακή

• Ρεπόρτερ, Συντάκτης ύλης, Αρθρογράφος, Ερευνητής

• Ρεπορτάζ στην Τηλεόραση και το Ραδιόφωνο

• Αθλητικό ρεπορτάζ και Social Media

• Σχολιαστής στη τηλεόραση και το ραδιόφωνο

• Παραγωγή αθλητικών γεγονότων στην τηλεόραση

• Κάλυψη μεγάλων αθλητικών γεγονότων. Ολυμπιακοί Αγώνες, Μουντιάλ.

• Σκηνοθεσία και παραγωγή σε αθλητικά τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά γεγονότα.

• Virtual games: Το μέλλον στα new media

• Media in Games: Το νέο είδος δημοσιογραφίας

• Bet και δημοσιογραφία

• Στατιστικά, στον Τύπο και την τηλεόραση.

• Αθλητικός Ανταποκριτής στο εξωτερικό και Ανταποκριτής ξένων ΜΜΕ στην Ελλάδα

• Champions League και NBA: Οργάνωση, ομοιότητες, διαφορές

•  Υπηρεσίες Τύπου σε μεγάλες διοργανώσεις

• Press officer / Media Director