Τεχνικός Αισθητικός Ποδολογίας - Καλλωπισμού Νυχιών & Ονυχοπλαστικής

Η Ποδολογία είναι ένας βοηθητικός τομέας της ιατρικής, ο οποίος ασχολείται ειδικά με τις παθήσεις και την περιποίηση των κάτω άκρων ώστε να προσφέρει ανακούφιση και θεραπεία.

Στο πλαίσιο αυτό συχνά εντοπίζει προβλήματα που εμπίπτουν στην αρμοδιότητα άλλων ειδικοτήτων και παραπέμπει αναλόγως, σε ειδικούς. Επίσης, συνεργάζεται με ορθοπεδικούς σε ζητήματα στατικών διαταραχών για τη βελτίωση της βάδισης και της στάσης του σώματος.

Η ειδικότητα Αισθητικός Ποδολογίας και Καλλωπισμού Νυχιών, είναι πολύ νέα στην Ελλάδα. Για το λόγο αυτό, η άρτια επιστημονική γνώση και η ολοκληρωμένη κατάρτιση των σπουδαστών μας θα βοηθήσει στην αναβάθμιση και στην αναγνώριση της αναγκαιότητας του επαγγέλματος.

ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

• Ελεύθερος επαγγελματίας σε Ινστιτούτο ποδολογίας
  • Ιατρικά κέντρα αποκατάστασης
  • Ορθοπεδικές κλινικές