Σεμινάριο ειδικής παιδαγωγικής

11/09/2015

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ

Το ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. 2 MORFI  διοργανώνει σεμινάριο με αντικείμενο:«Σεμινάριο κατάρτισης σε θέματα ειδικής παιδαγωγικής»

Σύντομη περιγραφή σεμιναρίου:

Το σεμινάριο εισάγει τους ενδιαφερόμενους σε βασικές έννοιες που σχετίζονται με τον χώρο της ειδικής αγωγής και τους παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να αντιλαμβάνονται τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά, σε γνωστικό, ψυχοκοινωνικό και συναισθηματικό επίπεδο. Μέσω της παρουσίασης βασικών τεχνικών, ψυχομετρικών εργαλείων, μέσων αξιολόγησης ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και προτάσεων παρέμβασης, οι ειδικοί αποκτούν πολύτιμα εφόδια για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση ολοκληρωμένων και αποτελεσματικών προγραμμάτων παρέμβασης.

Στόχοι σεμιναρίου:

Το σεμινάριο στοχεύει στην ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και γονέων και στην παροχή εξειδικευμένων γνώσεων σε επαγγελματίες που σχετίζονται με τον χώρο της ειδικής αγωγής, ώστε να είναι σε θέση να παρέχουν υπηρεσίες υψηλού επιπέδου στο παιδί και την οικογένειά του, τόσο στα πλαίσια του σχολείου, όσο και του ευρύτερου κοινωνικού πλαισίου.

Σε ποιους απευθύνεται:

Το σεμινάριο απευθύνεται σε άτομα που εμπλέκονται στην εκπαιδευτική διαδικασία και πιο συγκεκριμένα σε επαγγελματίες που ανήκουν στο χώρο της εκπαίδευσης (βρεφοκόμους, νηπιαγωγούς, δασκάλους, ειδικό βοηθητικό προσωπικό), σε άτομα που εργάζονται στο χώρο της ψυχικής υγείας και σε γονείς οι οποίοι είναι ευαισθητοποιημένοι σε θέματα της ειδικής διαπαιδαγώγησης.

Οργάνωση σεμιναρίου – Διδακτικές μέθοδοι και Εργαλεία:

Διαλέξεις (power point, προβολή βίντεο)

Παρουσίαση ψυχομετρικών εργαλείων

Case studies (μελέτες περίπτωσης)

Θεματικές ενότητες:

• Εισαγωγή στην Ειδική Αγωγή
  • Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής- Υπερκινητικότητας (ΔΕΠ-Υ)
  • Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος
  • Χαρισματικότητα
  • Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες
  • Θέματα Ψυχικής Υγείας που συνδέονται με την Οικογένεια και το Σχολείο

Διδάσκουσες:

ΣτρατινάκηΒασιλική, Ψυχολόγος - Σχολική Ψυχολόγος Msc

Ζωή Μίκα, Εκπαιδευτικός, Msc Σχολικής Ψυχολογίας

Διάρκεια Σεμιναρίου: 24 ώρες (Σαββατοκύριακα).

Χρόνος διεξαγωγής: Νοέμβριος 2015

Κόστος συμμετοχής ανά άτομο: 180 ευρώ

Εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο σεμινάριο: Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο σεμινάριο «Σεμινάριο κατάρτισης σε θέματα ειδικής παιδαγωγικής» γίνεται είτε με τηλεφωνική επικοινωνία στο 2810263833 ή με email στο grammateia@morfikepansi.edu.gr.

Καταληκτική ημερομηνία δήλωσης συμμετοχής: 30 Οκτωβρίου 2015